![FireShot Capture 97 – 12. EUROPEJSKA NOC MUZEÓW [PROGRAM!] -_ – http___muzeum.szczecin.pl_wydarzen](http://shus.whus.pl/wp-content/uploads/2017/05/FireShot-Capture-97-12.-EUROPEJSKA-NOC-MUZEÓW-PROGRAM-_-http___muzeum.szczecin.pl_wydarzen.png)
ul. Wały Chrobrego 3
18.00–0.00Hol I piętra
Piramida żelazekPiramida żelazek to specjalnie zbudowana na Noc Muzeów konstrukcja pokazująca różne rodzaje i typy dobrze znanego przedmiotu używanego w niemal każdym gospodarstwie domowym.
Zobaczyć będzie można żelazka: płytowe, na duszę, na węgiel, z kominkiem i elektryczne, a nawet na gaz. Prasowały wszystko od cienkich koronek po grube pelisy od drugiej połowy XVIII w. aż do przełomu lat 70. i 80. XX w. W zależności od przeznaczenia mają różną wielkość i ciężar, są proste, zdobione, a nawet ornamentowane. Charakterystyczny i niezmienny jest kształt żelazka przypominający stopę trójkątnie zakończoną czubem z przodu i prostą krawędzią z tyłu urządzenia. Pokazane będą także podstawki pod żelazka, których we współczesnym sprzęcie w zasadzie już się nie używa, za to te zachowane stanowią doskonały przykład dawnych pięknie zdobionych przedmiotów codziennych o małym znaczeniu.
Żelazka i podstawki pierwszy raz tak licznie prezentowane zwiedzającym, stanowią duży fragment kolekcji Działu Etnografii Pomorza MNS.Tzw. sala przedświetlikowa na parterze gmachu
Maksymilian Ławrynowicz, „Projekt: Kobiety. Władza”Władza jest kobietą. Kobiety zawsze wpływały na losy świata. Często to właśnie one decydowały o losach całych narodów, wyznaczały granice państw, były paniami życia i śmierci swoich poddanych. Czym jest jednak władza i dlaczego Paniom tak w niej do twarzy? Władza potrzebuje ambicji, inteligencji, urody i nieprzejednanego przekonania, że wbrew uprzedzeniom należy wykorzystać sprzyjające okoliczności i osiągnąć sukces. Takie właśnie są Kobiety Władzy. Kobieta korzysta z okazji. Zdobywa ją podstępem i daje mężczyznom złudzenie, że to oni decydują – jednocześnie wykorzystując jakąś ich słabość: rozłąkę z małżonką, demencję, żałobę czy po prostu namiętność bądź naiwne zadurzenie.
Wystawę można oglądać do 18 czerwca 2017.
Pokaz filmów na wystawie „W afrykańskiej wiosce”
W przestrzeni wystawy „W afrykańskiej wiosce” przygotowana zostanie projekcja filmów ilustrujących prezentowane wystawy afrykańskie. Na nagraniach ukazane zostało życie codzienne mieszkańców wioski Kena (Bamana, Mali). Możemy przyjrzeć się z bliska pracy tkacza, kobiecie wykonującej bogolan, garncarkom, obserwować spożywanie i przygotowanie posiłków, zabawy dzieci oraz tworzenie fryzur. Poza życiem codziennym filmy pokazują również spektakularny taniec dogońskich masek z Mali, inicjację chłopców z ludu Bamileke z Kamerunu oraz zespół muzyczny z pałacu sułtańskiego w Foumban w Kamerunie. Udostępnione filmy zostały nagrane podczas badań terenowych przez pracowników Muzeum Narodowego w Szczecinie. Aby w pełni zapoznać się z przygotowanymi nagraniami należy poświęcić 30 minut.
Hol I piętra, skrzydło północne
Nie(ch) żyją Mistrzowie! – Stanisław Noakowski
Bohaterem kolejnej edycji projektu „Nie(ch) żyją Mistrzowie!” jest Stanisław Noakowski. Okazją do wspomnienia wybitnego architekta, malarza, pedagoga, historyka sztuki oraz pisarza jest 150. rocznica urodzin. Artysta urodził się 26 marca 1867 roku w Nieszawie.
Noakowski tworzył kolorowe rysunki na temat architektury europejskiej wszystkich epok i stylów, a także projekty nowoczesne. W jego twórczości widoczny jest wpływ secesji. Zaznaczył się on w projektach dworków wiejskich i mauzoleów parkowych, a także w ornamentyce exlibrisów. Malował tuszem, sepią lub akwarelą. Wykonał tysiące rysunków i cykli rysunkowych, w których widać jego niezwykłą wrażliwość na piękno w architekturze.
W zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie znajdują się trzy prace Noakowskiego:
– „Dom z podcieniami” (1917),
– „Ołtarz barokowy” (1919),
– „Fragment wnętrza” (1918).
Sala konferencyjna
Matematyka w obiektywie
„Liczby rządzą światem” – takie słowa przypisuje się Pitagorasowi. Żeby przekonać się o tym, ile w tym zdaniu jest prawdy, zapraszamy na wystawę zdjęć wyróżnionych w konkursie fotograficznym „Matematyka w obiektywie”.
Wystawa, poprzez oryginalne metafory graficzne i językowe, odsłania myśli autorów, zachęca do refleksji, zaprasza na spacer drogą matematycznych pojęć i prawidłowości. Organizatorem konkursu i wystawy jest Zakład Dydaktyki Matematyki i Instytut Matematyki Uniwersytetu Szczecińskiego.
Projekt naukowo-dydaktyczny MATHEMATICS IN FOCUS – realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydenta Miasta Szczecin, Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty oraz Prezesa Fundacji Czartoryskich.
18.00–21.00
Sala konferencyjna
„Math & Art od sztuki do matematyki – warsztaty wyobraźni”
W Noc Muzeów, 20 maja 2017 roku, zapraszamy dzieci i dorosłych do zabawy zatytułowanej „Math & Art od sztuki do matematyki – warsztaty wyobraźni”. Wyobraźnia odgrywa szczególną rolę w życiu każdego człowieka, dlatego należy ją rozwijać i wzbogacać możliwie najwcześniej. W ramach warsztatów spróbujemy zbudować kostkę z papieru, dowiemy się także, co to jest fraktal i jak go wykonać w 3D? Kostka Hugona Steinhausa, polskiego matematyka, to też trudna łamigłówka. Z pewnością niejednokrotnie graliście w popularną grę „kółko i krzyżyk”, zapraszamy do zmierzenia się w grze 3D. Pizza, tort – jak je podzielić? Ćwiczenia przez nas proponowane, poprzez formowanie, konstruowanie, stworzą okazję do nauki trójwymiarowego patrzenia. Warsztaty odbędą się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, przy ul. Wały Chrobrego 3, w sali konferencyjnej, w godz. 18.00–21.00. Organizatorami warsztatów są pracownicy Zakładu Dydaktyki Matematyki, Instytut Matematyki Uniwersytetu Szczecińskiego i Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Muzeum Tradycji Regionalnych MNS
ul. Staromłyńska 27
18.00–0.00
Gabinet Nowości
Pierwsza publiczna prezentacja nowych nabytków Muzeum Narodowego w Szczecinie:
– Louis Douzette (1834–1924), „Port w Hamburgu w świetle księżyca” (szkic), 1894, zakup ze środków dotacji podmiotowej Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego,
– Stanisław Witkiewicz, „Dyliżans nad morzem. Droga z Libawy do Połągi” (po 1884), zakup ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
– Franciszek Starowieyski, „Chaos przed zagładą w obecności jaja wieczności”, dar prof. Piotra Chomczyńskiego dla Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Podczas 12. Europejskiej Nocy Muzeów po raz pierwszy będzie można zobaczyć nowy obiekt w kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie – wielkoformatowy obraz Franciszka Starowieyskiego zatytułowany „Chaos przed zagładą w obecności jaja wieczności”. Dzieło będące 22. edycją słynnego Teatru Rysowania Starowieyskiego, za namową związanego z PUM prof. Andrzeja Ciechanowicza, podarował Muzeum wybitny prof. Piotr Chomczyński.
Franciszek Andrzej Bobola Biberstein-Starowieyski był bardzo barwną postacią, rozpoznawalnym artystą, tworzącym w licznych mediach. Zajmował się malarstwem, plakatem, grafiką użytkową, scenografią teatralną i telewizyjną. Wybitny rysownik, znawca anatomii i kaligrafii, a także dawnej broni i zegarów, kolekcjoner antyków oraz uwielbiany przez media gawędziarz. Był również aktorem, występował w filmach Andrzeja Wajdy („Danton”) i Krzysztofa Zanussiego.
Starowieyski stworzył unikatowy Teatr Rysowania, który zaistniał po raz pierwszy w 1980 r. podczas pleneru w Świdwinie. Każdy spektakl publicznego rysowania trwał kilka dni i rozgrywał się według określonych zasad. Artysta ustawiał zawsze trzy blejtramy (3 x 6 m) na planie kwadratu. Teatr zaczynał się od narysowania wielkiego koła bez cyrkla, obiema rękami. Następnym etapem było poddanie się pełnej improwizacji. Z pierwotnego kręgu wynurzały się kształty kobiece, zwierzęce i abstrakcyjne. Artysta, popatrując na rozebraną modelkę – stały element twórczości i popijając wino, snuł opowieści o tym, co go zainspirowało oraz co przeobrażało się w malarsko-rysunkowe kompozycje. Podczas tych otwartych dla publiczności seansów imponował nie tylko talentem, perfekcyjną ręką, doskonale opanowanym warsztatem, ale też wiedzą, erudycją i ogromną fantazją.
„GENEALOGIA 2017”
W przestrzeni wystawy „Złoty wiek Pomorza…”
Wystawa prac studentów pracowni Komunikacji Wizualnej na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie.
Koncepcja wystawy i prowadzenie projektu: dr hab. Waldemar Wojciechowski, prof. nadzw.
Kuratorzy wystawy: Waldemar Wojciechowski, Monika Frankowska-Makała
Czas trwania: 20 maja – 18 czerwca 2017
Miejsce: przestrzeń wystawy „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”
Już po raz czwarty podczas Nocy Muzeów w przestrzeni ekspozycji „Złoty wiek Pomorza” zaprezentowana została wystawa prac studentów Pracowni Komunikacji Wizualnej Akademii Sztuki w Szczecinie. Cykl wystaw o wspólnym tytule „Genealogia” odwołuje się do dzieł związanych z dawnymi władcami Pomorza Zachodniego. Studenci w swych pracach próbują odpowiedzieć na pytania: co znaczą dla nas – współczesnych mieszkańców Szczecina – pamiątki po Gryfitach? Jaką inspiracją dla młodego, multimedialnego artysty mogą być pokazane na wystawie eksponaty? Projekt „Genealogia” to odważna, lecz nie pozbawiona dystansu i poczucia humoru, ingerencja współczesnej sztuki w bezcenne świadectwa historii. W związku z rocznicą reformacji inspiracją dla studentów będą w tym roku prezentowane na wystawie „Złoty wiek Pomorza” dzieła sztuki o tematyce luterańskiej, m.in. kopia słynnego gobelinu Croya.
18.00, Dziedziniec MNS–MTR
Koncert uczestników kursu interpretacji muzyki wokalnej odbywającego się w ramach Zachodniopomorskiego Forum Muzycznego.
Zachodniopomorskie Forum Artystyczne (17.05–21.06.2017) to nowa inicjatywa kulturalna dla Szczecina, w ramach której będą odbywały się kursy, wykłady i koncerty skierowane zarówno do młodzieży, jak i wytrawnych melomanów ze Szczecina i regionu oraz Niemiec. Ważną część dydaktyczną będą prowadzić znakomici soliści prowadzący kursy mistrzowskie dla młodzieży: prof. Markus Koehler (Niemcy), dr Anna Gadt (Katowice), prof. Jacek Niedziela-Meira (Wrocław), mgr Mirosław Kosiński (Szczecin), mgr Tomasz Licak (Szczecin). Wykładowcy będą dzielić się swoją pasją i doświadczeniem z kursantami oraz słuchaczami wykładów i koncertów.
Główny organizator wydarzenia to Zespół Szkół Muzycznych w Szczecinie, a pomysłodawczynią i kierownikiem artystycznym jest dr Małgorzata Wieland.
20.00–23.00, Dziedziniec MNS–MTR
Dział Numizmatyki MNS ustawi na dziedzińcu Muzeum Tradycji Regionalnych stanowiska do bicia pamiątkowych żetonów oraz wydawania dyplomów dokumentujących „aktywny udział” w Nocy Muzeów. Na dyplomach będzie można osobiście odcisnąć pamiątkową pieczęć w gorącym laku. Do czynności tych będą dopuszczane osoby pełnoletnie a wszystko to odbywać się będzie pod nadzorem i przy pomocy pracowników Działu Numizmatyki. Dla dzieci przewidywana jest bardziej zabawowa opcja, polegająca na pochwaleniu się wiedzą na temat bicia monet czy przystawiania pieczęci i na tej podstawie będą mogły również otrzymać gotowy dyplom. Nasze działania będą przebiegać pod hasłem „Tak to robiono dawniej. Wybij pamiątkowy żeton, opieczętuj dokument”.
Muzeum Sztuki Współczesnej MNS
ul. Staromłyńska 1
18.00–0.00
Premierowy pokaz filmowej dokumentacji performance’ów zaprezentowanych w MNS w ramach konferencji „Sztuka akcji – moment i upływ czasu” w lutym 2017 roku.
Sześć dynamicznych, autorskich wystąpień w przestrzeni Muzeum Sztuki Współczesnej towarzyszących monograficznej wystawie Antoniego Karwowskiego „Sekretna czerń mleka”, zrealizowanych przez znanych polskich i niemieckich artystów – Artiego Grabowskiego, Ralfa Filgesa, Borisa Nieslonego, Artura Tajbera, Stephana Usa i Antoniego Karwowskiego.
Dokumentacja wykonana przez Artura Tajbera i Barbarę Maroń – czołowych polskich artystów i kuratorów od lat promujących ten efemeryczny, anarchiczny i pomimo pięćdziesięcioletniej historii, dość słabo znany gatunek sztuki współczesnej – pozwala uchwycić najważniejsze cechy performance’u – jego zdarzeniowość, nieprzewidywalność i szczególną atmosferę relacji pomiędzy artystami i publicznością.
Muzeum Historii Szczecina MNS
ul. Księcia Mściwoja II 8
16.30–0.00
W czasie 12. Europejskiej Nocy Muzeów część ekspozycji stałej w Ratuszu Staromiejskim przekazana będzie szczecińskim amatorom fotografii – laureatom konkursu fotograficznego, którzy poprzez swoje fotograficzne obrazy opowiedzą, jak widzą nasze miasto oraz zapisaną w jego przestrzeni historię.
O godzinie 16.30 rozstrzygnięty zostanie konkurs fotograficzny „Szczecin pełen historii. Miejskie enklawy”. Wraz z ogłoszeniem listy zwycięzców, zaprezentowane będą również ich prace, dzięki czemu goście zwiedzający nasz gmach w tę szczególną noc będą mogli rozpocząć swoją własną dyskusję o historii Szczecina, zarówno w ramach wystawy „Miejskie enklawy”, jak i wystaw stałych („Najstarsze karty z dziejów Szczecina”, „Historia i kultura Szczecina w czasach szwedzkich i pruskich”, „Szczecin jakiego już nie ma”, „Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku”).
Szczecin pełen historii. Miejskie enklawy
W klasycznym rozumieniu enklawa to terytorium (lub jego część) ze wszystkich stron otoczone przez terytorium lądowe innego państwa. Można nią jednak nazwać wiele innych miejsc i przestrzeni. To pojęcie metaforycznie odnosi się również do zjawisk lub nawet pojedynczych wydarzeń, grup społecznych czy choćby postaw moralnych. Patrząc na świat przez pryzmat „enklawowej” metafory oraz inności (czy raczej swojskości), która ją otacza, wyznaczając drastycznie granicę między nimi, mamy szansę odkryć i przeformułować na nowo rzeczywistość, a przynajmniej to, co o niej myślimy.
W przeszłości i dziś na sposób postrzegania oraz kształtowania przestrzeni przez ludzi wpływało wiele czynników, m.in. tradycja, doświadczenie, emocje, zarówno na poziomie społecznym, jak i indywidualnym, czego odzwierciedleniem mogą być całe miasta lub pojedyncze domostwa. Analizując przestrzeń, w której żyjemy, można niekiedy odnaleźć ślady dawnych – dosłownych lub symbolicznych – podziałów i granic, które współcześnie nie są już tak oczywiste, ale mogą oddziaływać na percepcję przestrzeni oraz generować określone zachowania. W pojęciu enklawy nie o samo istnienie granicy jednak chodzi, a o stan całkowitego odseparowania.
Gdzie więc w tej relacji czasu i przestrzeni znajdujemy się jako mieszkańcy miasta, jako mieszkańcy Szczecina? Czy Szczecin może być enklawą? Czy swą miejskością wchłonął wszystkie odrobiny nie-miejskiego świata, a może istnieją na jego terenie jeszcze jakieś „dzikie” obszary? Czy Szczecin to miasto składające się jedynie z różnorodnych, odizolowanych i żyjących własnym życiem enklaw? Czy enklawą chętniej nazwiemy w Szczecinie to, co nowoczesne, czy to, co z przeszłości? Jak spoglądamy na siebie samych w mieście? Czy uważamy się za typowych „mieszczuchów” – jedne spośród wielu komórek integrujących „tkankę miejską”? Czy postawimy się w opozycji do nieuchwytnej już przeszłości w chaosie pędzącej teraźniejszości, a granice enklawy naszego zindywidualizowanego jestestwa wyznaczymy za pomocą własnego ciała?
Wystawa prezentuje prace laureatów konkursu pod tym samym tytułem, zorganizowanego w 2017 roku przez Muzeum Narodowe w Szczecinie. Oglądać będzie ją można do 31 czerwca 2017 roku.
Centrum Dialogu Przełomy MNS
pl. Solidarności 1
18.00–0.00
W ramach Europejskiej Nocy Muzeów, 20 maja w godzinach 18.00–0.00, zapraszamy do Centrum Dialogu Przełomy na nocne zwiedzanie wystawy stałej. Z tej okazji plac Solidarności po raz kolejny zamieni się w plac zabaw. Nasi najmłodsi goście wraz z rodzicami będą mogli zagrać w klasy i szachy, poskakać na skakance, porysować kredą, a także wziąć udział w Wyścigu Pokoju na torze kapslowym. Gry i zabawy poprowadzą pracownicy CDP oraz grupa wolontariuszy z Zespołu Szkół Sportowych im. Sportowców Ziemi Szczecińskiej. Młodzież z tej szkoły przygotowała również dodatkowe atrakcje: pokaz gimnastyki sportowej i artystycznej oraz tenisa stołowego. Po pokazie do dyspozycji dzieci będzie specjalny tor przeszkód, na którym pod okiem trenera będą mogły spróbować swoich sił w gimnastyce sportowej.
Godziny otwarcia:
wystawa stała MNS–CDP: 18.00–0.00
plac zabaw: 17.30–20.00
pokazy gimnastyki sportowej, tor przeszkód: 18.00–19.15
Wystawa Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych MNS
ul. Błonie 2, Gryfice
18.00–0.00
Rewal – od godz. 15.00
– zwiedzanie Wystawy Miniatur Kolejowych na dworcu Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej – odjazd „Nocnego pociągu do muzeum” do Gryfic o godz. 18.14Gryfice – od godz. 18.00,
– zwiedzanie wystaw „Malarstwo Japońskie w XIX i XX wieku”, i „Pamiątki Gryficzan” w Muzeum i Galerii BRAMA (ul. Wysoka Brama 2) – do godz. 21.00,
– zwiedzanie lokomotywowni oraz warsztatów Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej (ul. Błonie 1) oraz przejażdżki drezyną wąskotorową – do godz. 23.00,
– zwiedzanie Wystawy Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych (ul. Błonie 2) gdzie dla dzieci będzie uruchomiony mini parowóz Px-48 z Parku Miniatur w Dziwnowie – do godz. 23.00.Nocne pociągi do muzeum:
– 19.29 – stacja Szczecin Główny – powitanie „Nocnego pociągu do muzeum” ze Szczecina przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą RED SWING LOW z Gryfickiego Domu Kultury,
– 19.30 – stacja wąskotorówki – wyjazd „Nocnego pociągu do muzeum” z Pogorzelicy z kapelą ludową PRZEPIÓRECZKA na pokładzieNocny koncert w podświetlonej scenerii Wystawy Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych (ul. Błonie 2),
20.30 – kapela ludowa PRZEPIÓRECZKA z Gryfickiego Domu Kultury,
21.30 – zespół JACKPOT ze Szczecina,
22.40 – zakończenie koncertu i przejście do autobusu lub pociągu.Nocne pociągi do muzeum – rozkład jazdy pociągów okolicznościowych:
Przewozy Regionalne
Szczecin Główny (odjazd 17.53) Szczecin Zdroje (18.03) Szczecin Dąbie (18.07) Kliniska (18.16) Goleniów (18.26) – Osina (18.37) Nowogard (18.55) Płoty (19.18) Gryfice (przyjazd 19.29)
Powrót:
Gryfice (odjazd 23.00) Płoty (przyjazd 23.11) Nowogard (23.34) Osina (23.42) Goleniów (23.54) Kliniska (0.03) Szczecin Dąbie (0.13) Szczecin Zdroje (0.16) Szczecin Główny (0.28)
Rezerwacja biletów pod adresem e-mail: rzecznik.szczecin@p-r.com.pl, zakup biletu u konduktora w pociągu na podstawie otrzymanego potwierdzenia rezerwacji. Cena promocyjna przejazdu (w obie strony) – 14 zł .
Liczba biletów ograniczona.
W pociągu w roli przewodnika: Szymon Kaczmarek.
Nadmorska Kolej Wąskotorowa
Pogorzelica (odjazd 17.45) Pogorzelica Sandra (17.50) Niechorze (17.55) Niechorze Latarnia Morska (17.58) Śliwin (18.09) Rewal (18.14) Trzęsacz (18.20) Karnice (18.49) Gryfice (przyjazd 19.30).
Powrót autokarem z miejsca imprezy ok. 23.00.
Rezerwacja biletów pod adresem e-mail: kolej@rewal.pl, w temacie wiadomości wpisujemy „Noc Muzeów”.
Cena promocyjna przejazdu (w obie strony) – 12 zł.
Liczba biletów ograniczona.
W pociągu przygrywać będzie kapela ludowa PRZEPIÓRECZKA.
Patronat honorowy:
Olgierd Geblewicz – Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
Andrzej Szczygieł – Burmistrz Gryfic
Robert Skraburski – Wójt Gminy Rewal