Tym razem bohaterem wykładu dla SHUS był kompozytor Józef Elsner. Dyrygenta i chórmistrza, dyrektora artystycznego szczecińskiej Fundacji Akademia Muzyki Dawnej a tym razem wykładowcę Pawła Osuchowskiego zaprosił i przedstawił dr Rafał Iwański. Organizator wielu imprez, koncertów i festiwali P. Osuchowski podkreślił, że niemiecki kompozytor Józef Elsner był m.in nauczycielem młodego Fryderyka Chopina i autorem opery „Król Łokietek czyli Wiśliczanki” ale w Polsce jest aktualnie najczęściej mało, nawet bardzo mało znany. Wykładem „Józef Elsner – zapomniany twórca polskiej opery narodowej” próbuje to zmienić.
„Przez cały XIX wiek w Polsce uchodził przede wszystkim za twórcę <Króla Łokietka …>, skomponował wiele oper ale to <Król Łokietek …> się wyróżnił. … Nasza wiedza o Józefie Elsnerze jest być może na tyle powierzchowna albo nie do końca prawdziwa, iż jak to często bywa, w naszej kulturze trudno nam się uporać z tym, że nasze dziedzictwo musimy także dzielić z innymi … plemionami, językami, innymi wpływami. … Cóż tu dużo mówić, Józef Antoni Franciszek Elsner był Niemcem z bardzo dobrej opolskiej rodziny. Urodził się w Grodkowie 1 czerwca 1769 roku”
Młody Elsner studiował m.in w Wiedniu medycynę. W Wiedniu mu się zmieniło i „to jego skrzypce zaczynają znowu do niego mówić …”. Chwycił za skrzypce i zachwycił się tamtejszym królem muzyki operowej Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem. Jak przyjechał do Wiednia, to jeszcze ostatnie dwa lata życia Mozarta był … zapatrzony w Amadeusza „jak w obrazek. Absolutnie zapatrzony.
„Nie miał pieniędzy na dalsze studia w Wiedniu. … Trafił do Brna. W Brnie jest pospolitym skrzypkiem w orkiestrze. … Potem trafia do Lwowa już na funkcję kapelmistrza – to młody chłopak, który już jest koncertmistrzem orkiestry. Najważniejsze co spotkało Elsnera w tym pięknym mieście to spotkanie z Wojciechem Bogusławskim, z którym tworzyć miał wspólne opery”
Elsner pisał w momencie szczytowym cztery, pięć oper rocznie. Z Bogusławskim wspólnie pracowali też w Warszawie, w Teatrze Muzycznym. W kręgu Elsnera pojawiły się jeszcze dwie ważne osoby dla kultury polskiej: Karol Kurpiński i późniejszy przyjaciel Ludwik Dmuszewski. W Warszawie pracował ponad pięćdziesiąt lat. Działał bardzo wiele na polu edukacji, zakładał szkoły muzyczne, publikował muzyczne pisma i zapoznał się … z młodym Fryderykiem Chopinem. Został jego nauczycielem.
„Z Bogusławskim Elsner woził swoje opery po całej Polsce, czyli tak też było z <Królem Łokietkiem …>. Z wielkim sukcesem został wystawiony we Lwowie, chociaż pierwszy raz był grany w Warszawie. Premiera 3 kwietnia 1818 roku w Teatrze Wielkim. Tytuł w Warszawie został zakazany po dwóch dniach”
Dwieście lat temu „Król Łokietek czyli Wiśliczanki” to był ogromny sukces” a Elsner okazał się pierwszym z wielkich twórców opery polskiej. Warto dodać, że w sumie skomponował ponad 30 oper. Jeszcze jedno wydarzenie warto przypomnieć. Gdy Fryderyk Chopin wyjeżdżał do Francji muzykę pożegnalną dla Fryderyka skomponował właśnie Józef Elsner. Wersja koncertowa opery już wkrótce zostanie zaprezentowana w Koszalinie. Dyrygentem będzie oczywiście Paweł Osuchowski.